Kapat

Okaliptus ev dekorasyonu için kullanılması asla demode olmayacağından, evinizin dekorasyonunda her zaman kullanabilirsiniz. 

Diğer İsimleri : Okaliptüs, Sıtma ağacı, Eucalyptus

Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir.

Yaprakları, aromaterapide yaygın olarak kullanılan kokulu bir yağ üretir. Başta solunum sorunları olmak üzere pek çok farklı sorunun çözümünde kullanılırlar.

Bitkisel reçetelerde  kullanılan bir bitki olduğundan, insanlar okaliptusun özelliklerinden yararlanmak için birçok farklı yol bulmuşlardır. Dekorasyon dünyasında ise insanlar, okaliptus dallarını, uzun ömürlü aranjmanlar oluşturmak için, başka dallar veya çiçeklerle birlikte kullanırlar.

Evin her yerinde okaliptus kullanabilirsiniz. Bunu lavanta ile de yapabilirsiniz, çünkü nefis ve rahatlatıcı. Üstelik dekorasyonun çok saf, canlı ve rahat görünmesini sağlıyor. Huzurlu ve sakin bir ortam için okaliptus ile dekorasyonunuzu renklendirebilirsiniz. 

DUŞA OKALİPTUS ASMANIN FAYDALARI

Okaliptus, tıkalı burunları açar ve sinüs kaynaklı baş ağrılarını hafifletir. Bu nedenle, duş jelleri ve nemlendiricilerin çoğunda aktif bileşen olarak okaliptus bulunur. Bu, sıcak akan sudan gelen buharla birlikte okaliptus demetinizdeki yağları serbest bırakır ve burun yollarınızı gevşetir. Bu sayede tıkanıklıkları açar ve daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.

Burun tıkanıklığı, can sıkıcı olan sinüs baş ağrılarına neden olur, bu nedenle daha net bir üst solunum yolu ile kendinizi bu rahatsızlıktan da kurtarırsınız. Grip mevsimi temelde tüm yıl sürerken, kombine buhar ve bitki yağları mukusu gevşetir, tıkanıklığı ve iltihabı giderir ve daha kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Ancak duşunuza okaliptus asmak için burnunuzun tıkanmasına gerek yok. Herhangi bir nedenle hastalanırsanız, okaliptus yapraklı bir duş keyfi iyi gelecektir.

Solunum sistemi dostu olmanın yanı sıra, okaliptus, stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır! Yaaaa! Yağların kokusu hasta olmasa bile size huzur getirecek. Pek çok sakinleştirici yağın içinde okaliptus bulunmasının bir başka nedeni de budur.

İlgili Ürünler